Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16969077



*

nr 1696 9077


Kaj Fogelberg

(f. 1944), Sverige


Skulptur, "Stort Päron". Signerad, Keramik / trä. Höjd: 30 cm


Kaj Fogelberg, svensk keramiker född 1944.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 april 2025
kl 18:38:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 18:25:51 1      1.500 kr
27/4 12:54:21 2      Vinnande bud
28/4 12:39:43 3      1.700 kr
28/4 12:39:43 2      1.800 kr (Budbetjänt)
28/4 12:39:52 3      1.900 kr
28/4 12:39:52 2      (budbetjänt)
28/4 15:59:17 2      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Kaj Fogelberg

Kaj Fogelberg, svensk keramiker född 1944.

Läs mer om Kaj Fogelberg
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaj fogelberg keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige trä
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:48
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17




Ladda ner broschyr